S Tino na pločniku # 19: Ilka Minor, edina sovoznica na svetovnem prvenstvu WRC.
Testna vožnja

Sprva je bil reli voznik v neredu.

Ilka MinorRojen leta 1975, osebni trener in ekstremni športnik iz Celovca, je začel trenirati takoj po šoli, v času, ko sem še razmišljal, kako čim bolj upočasniti študentsko življenje. Ilka se je nato zaljubila v dirkalni reli, se udeležila njegovega prvega relija kot dekle in bila priča nesreči, v kateri je Achim Mortl trčil v drevo. Njegov navigator se je ustrašil, rally je obesil na klin, na mestu navigatorja Mörtla pa je sedel najstnik.

Ilka postane najbolj zahtevan navigator na svetu

Ko se je par razšel (osebno in poklicno), je bila Ilka že iskana navigatorka. Povabil jo je v svoj dirkalnik Manfred Stöl. S Citroën Xsaro WRC na Cipru so leta 2005 osvojili prvo stopničko in takoj za tem prišli do cilja loebomki je vozil isti tovarniški dirkalnik. Istega leta sta se Ilka in Manfred znova povzpela na stopničke in na rallyju v Avstraliji zasedla tretje mesto. Prihodnje leto s Peugeot 307 WRC Stehl je v prvenstvu zasedel četrto mesto in se trikrat povzpel na stopničke.

125 dirk stoletja WRC in SMS

Ilka ima za rameni osem sezon svetovnega reli prvenstva, odpeljala je 125 dirk, večkrat prekinila, a nikoli ni obupala. Rally je njena edina droga, druge ni nikoli poskusila,« pravi.... Leta 2009 je na božič prejela SMS, v katerem jo je Henning Solberg vprašal, ali bi bila njegova sovoznica v sezoni 2010. "To je bil najlepši SMS, kar sem jih dobil,– je priznala Ilka. "Kot sem odgovoril, jasno."

V letih 2012 in 2013 je Ilka pokazala neverjeten pogum, ko je sprejela ponudbo ruskega voznika. Evgenija Novikovaki je bil znan kot "pilot v sili". Dosegli so uspeh, končali so na nekaj četrtih mestih, a se niso povzpeli na stopničke. Pri risanju v pilotski kabini je večkrat sodelovala tudi Ilka Minor. Mikke Hirvonenamedtem ko je češki dirkač Martin Prokop lani ni bil povabljen Reli Dakar. "Ta predlog so bile sanje, dolgo nisem razmišljal." pravi Ilka. »Kljub temu, da nismo dosegli vrha, je bila celotna ta izkušnja ena najbolj neverjetnih stvari, ki so se mi zgodile v moji celotni karieri. Obožujem življenje v bivaku, obožujem takšen napor, obožujem škripanje z zobmi, Dakar je nora avantura.”

In potem, ko sem prebral voznike, s katerimi je Ilka delala in še vedno dela, je ne morem ne vprašati, kaj naredi Andreas Aigner, njeno trenutno "stranko", posebno ali posebno.

Vsak reli voznik ima drugačen slog vožnje. Henning je bil na primer gospod Holywood, če ni letel po zraku, ni bil srečen. Z Novikovom, ki so se ga vsi bali, sem se počutil popolnoma varnega, imel je izjemen instinkt. Andreas ima dva obraza, vendar ne v negativnem smislu: izven proge je najbolj umirjen, na progi pa druga oseba, močno zavira in je v zavojih neusmiljen.

Kateri reli je za potnika ali za vas najtežji?

Rekel bom, da je vsak rally na asfaltu zelo naporen, fizično zelo napet. Po treh dneh, ko traja dogodek, ste popolnoma uničeni. Na asfaltu namreč na vas delujejo močnejše preobremenitve, pnevmatike se vam primejo. (Smeh). Zato imam rad makadam, je mehkejši, bolj ženstven.

Zakaj vam je navigator res všeč?

Zame je rally delo z ljudmi, je pa še ena tehnika, ki me navdušuje – imam tehnično izobrazbo. Po 23 letih službovanja sem še vedno presenečen nad tem, kako fantastično človek in tehnologija sodelujeta v reliju ... In kam vse to pelje. Zame je reli kompleksna ljubezenska zgodba.

Po napisanem

Nekdanji svetovni prvak PWRC Andreas Aigner je letos z Ilko Mino odpeljal štiri od sedmih relijev v Avstriji in končal na četrtem mestu v avstrijskem prvenstvu. A kolesar, ki je nekoč veljal za odkritja Loebove kovačnice, ni izgubil nagona do hitrosti, glisiranja in mejnega jahanja, nasprotno, ima velike ambicije za naslednjo sezono. Pogajanja z novimi pokrovitelji, med katerimi je tudi uspešna slovenska telematika CVS mobile, že potekajo, zato ne skriva velikih ambicij za naslednje leto - pri tem ji pomaga ena najbolj iskanih navigatork na svetu Ilka Minor. , namenjen je svetovnemu prvenstvu v reliju.

Rally Show Santa Domenica kljub nekoliko naporni sezoni in veliko večjim ambicijam pa Aignerju ni ušlo prav nič na svetu – lani je bil tu z lastnim BMW 650i, letos pa se je v Sveto nedeljo vrnil s precej močnejšim avtomobilom. Škoda Fabia R5 je bila tri leta neporažena v prvenstvu WRC2, a nastop v Santa Domenici je bil kljub dokazano vrhunskemu avtomobilu preizkus tudi za Aignerja, saj je bil to prvi R5 v njegovem razredu. dirkaško kariero.

Točka Andreas Aigner in Ilka Minor Shakedown, ki je za Madžarom Petrom Rangom zasedel drugo mesto, je preživel do konca. Avstrijska posadka s slovensko tekmovalno ekipo in madžarsko tehnično podporo (Eurosol) je na reli Santa Domenica zasedla drugo mesto. Na reliju s 135 dirkalniki, vključno s tremi avtomobili WRC in enajstimi posebnimi R5, je to rezultat, ki bi ga lahko dosegli prihodnjo sezono.